Aktualizováno
SPORTFILM LIBEREC pořádá na počest nedožitých 80. narozenin naší nejúspěšnější olympioničky Věry Čáslavské výstavu, která se koná v Liberci v Malé výstavní síni na nám. Dr. E. Beneše ve dnech 3.5. až 26.6.2022.
Výstava byla slavnostně zahájena 3. května za účasti dcery Radky Čáslavské a čestných hostů jako pan primátor Jaroslav Zámečník, radní města Liberce, sportovní historik František Kolář, filosof a poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc nebo držitelé olympijských medailí, manželé Květa Jeriová a Zdeněk Pecka. A u vernisáže nechyběli ani zástupci společnosti OLYMPSPORT, p. Václav Diviš, Josef Kočí a Jan Petrás.
Na stěnách první letošní výstavy jsou k vidění panely s fotografiemi paní Věry ze sportovní kariéry, ale také z dětství nebo rodinného prostředí. Mezi exponáty se vyjímá zlatá olympijská medaile z OH Tokio 1964 a k tomu originál červeného dresu, který měla tehdy na sobě. K této sportovní události odkazuje samurajský meč ze 17. století, ostrý symbol staletých tradic, čestnosti, houževnatosti, oddanosti. Pokud některý předmět může připomínat život a osud své majitelky, pak tento. Věra Čáslavská ho dostala za svůj „nejhorší“ výsledek v Tokiu, 5. místo ve finále cvičení na bradlech od japonského fanouška. Toho totiž doslova uchvátil moment, kdy Věra po pádu při nejtěžším prvku nic nezabalila a neodešla, ale bez mrknutí oka naskočila zpátky a prvek i sestavu dokončila. Na daru klenotu, opatrovaného několik generací se musela shodnout rodinná rada. Meč je vystavován vůbec poprvé a doplňuje ho samurajská přilba. Japonsko připomíná původní kimono, které získala od císařské rodiny jako dar.
Modrý dres pak prezentuje poslední olympiádu Čáslavské, a to v roce 1968 v Mexiku, kde získala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile a nuceně zakončila svou úžasnou kariéru. Raritou výstavy jsou dva vlastnoručně namalované obrazy, které vznikly v době tvrdého zákazu činnosti. Představení obrazů je světovou premiérou.
Do veřejného života se Čáslavská vrátila až jako poradkyně prezidenta Václava Havla a také jako předsedkyně Československého a Českého olympijského výboru. Po rodinné tragédii trpěla depresemi a stáhla se do ústraní, ze kterého vystoupila v roce 2007. Opět začala pomáhat, s její podporou například v Černošicích vyrostla nová sportovní hala. Společensky aktivní byla Věra Čáslavská do své smrti v roce 2016.
Na pořádání této výstavy se aktivně podílí i OLYMPSPORT, je zde možné shlédnout dva filatelistické oskenované exponáty věnované Věře Čáslavské, a to exponáty Jaroslava Petráska a Jana Petráse. Dále OLYMPSPORT připravil k této výstavě příležitostný otisk výplatního stroje Neopost (modré barvy – viz výše), který se používal v den zahájení výstavy, a to v úterý 3.5.2022 na poště Liberec 11.
Vstupné na výstavu je dobrovolné, vybíráno formou veřejné sbírky ADRA na pomoc Ukrajině, Každý, kdo přispěje, získá velmi vzácnou filatelistickou památku, dopisní obálku s razítkem a přítiskem s vyobrazením „Tichého protestu“ a životního motta Věry Čáslavské (viz úvodní foto).
Autory výstavy jsou Mgr. Renata Balašová (SPORTFILM) a PhDr.Jakub Bažant (ČESKÁ TELEVIZE).
Obdobná výstava na počest sedminásobné olympijské vítězky se koná od 5.5.2022 také v Národním muzeu v Praze. Každá výstava je zcela unikátní a to, co návštěvníci vidí v Liberci, není k dispozici v Praze a naopak.
Za použití materiálů SPORTFILM Liberec (Mgr.Balášová) zpracoval Josef Kočí.
Autoři fotografií: SPORTFILM Liberec a Jan Petrás