Výbor OLYMPSPORTu na rozloučení s Danou Zátopkovou na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm 18.září 2020

Dvojnásobná olympijská medailistka, dvojnásobná mistryně Evropy, světová rekordmanka, držitelka Olympijského řádu a manželka nejúspěšnějšího českého běžce Emila Zátopka, Dana Zátopková, zemřela 13. března v úctyhodném věku 97 let.Pohřbu se však mohl ve strašnickém krematoriu v Praze, vzhledem k panujícím opatřením proti šíření nemoci COVID-19, zúčastnit jen omezený počet lidí. Poslední rozloučení s jednou z nejvýraznějších českých sportovních osobností proběhlo v pátek, 18. září, den před 98. narozeninami obou manželů Zátopkových, ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

 Oblíbená cimbálová muzika Jaroslava Čecha, moravské písničky, které měla tak ráda a hlavně rodinní příslušníci, členové Českého klubu olympioniků, olympijští vítězové – Jan Železný, Martin Doktor, Jiří Daler, medailisté – Oldřich Svojanovský, manželé Peckovi, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, … a mnoho dalších osobností a přátel vyprovodilo olympijskou vítězku v hodu oštěpem Danu Zátopkovou na místo, kde spočívá i její manžel Emil. V závěru pietního aktu vystřelili krojovaní Valaši čestnou salvu. Na Valašském Slavíně, kolem kostela sv. Anny, nyní odpočívají čtyři olympijští vítězové – manželé Zátopkovi, diskař Ludvík Daněk a skokan na lyžích Jiří Raška – držitelé dvanácti olympijských medailí.

Olympsport připravil k tomuto dni modrý OVS a přítisk na obálku. Pietního aktu se zúčastnili Jan Petrás, Josef Kočí a Radek Jásek, kteří touto celistvostí obdarovali několik přítomných olympioniků a sklidili za ni upřímný obdiv a uznání.     (Zapsal Radek Jásek)