Výjezdní orážení modrého OVS „Olympijský den“ na ČP v Náchodě 23.6.2021

Úspěšné akce, jak co organizace tak i výsledného produktu, se zúčastnili předseda OS J. Kočí, redaktor zpravodaje J. Petrás, kronikář V.Diviš a předseda historické komise ČOA a náš člen P.Hladík. Naše pracovní delegace byla přijata místostarostkou města Náchod Pavlou Maršíkovou a vedoucí oblastní pošty Kateřinou Matějcovou. Vlastního orážení, kterému nejdříve předcházela neúspěšná oprava dlouho nepoužívaného orážecího strojku NEOPOST místní ČP 01, posléze následovalo zapůjčení jiného strojku z Červeného Kostelce, se zúčastnily s velkým zájmem další referentky zastupitelstva i České pošty. Za technické zajištění děkujeme našemu osvědčenému spolupracovníkovi P. Doboszovi z firmy EVROFIN a technikovi místní pošty.

Po splnění technické části akce jsme byli pováni vedením města na prohlídku reprezentační části místní historické radnice (viz foto níže). Zajímavou prohlídku zajistila tisková mluvčí radnice Nina Adolf se zakončením diskusí na Masarykové náměstí u pověstné lavičky Josefa Škvoreckého, rodáka z Náchodu. Potom jsme se již sami přesunuli k vile, kde poslední roky svého života strávil Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Starý pán měl z ní obdivuhodný výhled na zámek a celé město. Opravená vila je v soukromých rukou, ale Českému olympijskému výboru se před deseti lety podařilo na jeho fasádě umístit pamětní desku (viz foto).

Odpoledne jsme strávili s místopředsedou místního klubu Českých turistů J. Rohulánem na jejich Jiráskově chatě nad pevností Dobrošov. Při přátelském obědě jsme dlouho diskutovali s příjemným a sportovním sedmdesátníkem  (vyjel tam na kole, kdežto mi autem) o historii a podobných problémech našich klubů. Celý filatelistický výlet jsme zakončili prohlídkou chaty a místních artefaktů KČT Náchod. Opět je zde pamětní deska Guta-Jarkovského, který se zúčastnil jako tehdejší předseda KČT položení základního kamene stavby této turistické chaty. Návštěvu Náchodu, a především Jiráskovy chaty můžeme doporučit jak pro její polohu, ničím nerušený výhled z vyhlídkové věže do širokého okolí, dobrý restaurační servis a hlavně laciné kvalitní turistické ubytování.  

Odkaz na zprávy MěÚ v Náchodě: 

 https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7195  https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7199

https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7199
https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7199