Řecký olympijský výbor odhalil trasu pro štafetu s olympijskou pochodní pro olympijské hry v Paříži 2024

Řecký olympijský výbor odhalil trasu pro štafetu s olympijskou pochodní pro olympijské hry v Paříži 2024

Podrobnosti o štafetě, která bude probíhat Řeckem od 16. do 26. dubna 2024, představil Řecký olympijský výbor na akci pořádané v jeho sídle.

Podle předsedy komise pro štafetu olympijské pochodně HOC Thanasise Vassiliadise bude prvním nositelem pochodně zlatý medailista z veslování z Tokia 2020 Stefanos Douskos, zatímco plamen ponese jako poslední mužský národní tým vodního póla v čele se stříbrným medailistou z Tokia 2020 Giannisem. Fountoulisem, na Panathénajský stadion, kde bude předán prezidentovi Řeckého olympijského výboru Spyrosu Capralosovi, který jej předá Organizačnímu výboru „Paříž 2024“.

Zapálení plamene se uskuteční 16. dubna ve starověké Olympii a znamená začátek jedenáctidenní cesty. Přibližně 600 nositelů pochodní ponese olympijský oheň řeckým územím, urazí přes 5000 kilometrů ve 41 obcích a skončí 26. dubna 2024 na Panathénském stadionu, kde byly obnoveny moderní olympijské hry.

Trasa olympijského ohně byla navržena tak, aby splňovala čtyři hlavní cíle:

  • pokrýt celé Řecko a spojit čtyři konce země, od Kréty po Alexandroupoli a od Korfu po Kastellorizo.
  • propagovat nejvýznamnější řecká archeologická naleziště a zdůrazňovat poklady řecké historie a kultury (starověká Elis, Mykény, Knossos, Delfy, starověké Filipy, Vergina, Sounio, Akropole).
  • předvést ikonické krajiny, které tvoří krásu Řecka (Methoni, Nafplio, Santorini, Meteora).
  • nakonec je cílem uctít historickou minulost, která spojuje Francii a Řecko, příběh, který se v průběhu let vyvinul ve velmi silné přátelství. Francie je spojována především s řeckou revolucí z roku 1821, která zažehla velkou vlnu sympatií a podpory řeckému lidu. Toto hnutí našlo výraz ve velkých dílech malířství, sochařství a literatury. Jedním z takových děl je obraz slavného francouzského malíře Eugena Delacroixe „Řecko v ruinách Messolonghi a Pylos

Olympijský plamen po předání dne 26. dubna 2024 poputuje do řeckého přístavu Pireus, kde 27. dubna bude vzat na palubu francouzského cvičného plavidla Belem, třístěžňového člunu, který zde přistál v r. 1896. Plavidlo stráví na moři 11 dní než připluje do Marseille 8. května 2024. A od této doby bude olympijský plamen putovat po celé Francii a jeho teritoriích.

Zdroj: www.hoc.gr

OTR_Route