Setkání OS v Praze 12.11.2022 – doplnění programu – výstava fotografií manželů Zátopkových

Po skončení klubové části našeho setkání navrhujeme po zájemce přesun do blízké zoologické zahrad v Troji (bus) kde je instalována Českou olympijskou akademií výstava snímků Karla Nováka o účasti manželů Emila a Dany Zátopkových v Helsinkách. Po občerstvení v místní lidové restauraci, procházkou přes zámecký park, můžeme nahlédnout na domek Zátopkových který je asi 400m od ZOO. V blízkosti je potom možno nastoupit na místní bus který nás přepraví k metru. Vstupné do ZOO pro důchodce je 150,- Kč, nad 70 let symbolickou 1,- Kč.

Vernisáž výstavy snímků Karla Nováka z archivu Českého olympijského výboru proběhla v zoologické zahradě 1.11.2022. „Manželé Zátopkovi nedaleko pražské zoo dlouhá léta žili a navíc sem rádi chodili. Máme radost, že jejich výročí oslavíme také zde a že se s jejich poutavým příběhem seznámí tisíce dalších lidí,“ řekl Alexandr Kliment, předseda České olympijské akademie.

Několika fotografiemi přispěl na venkovní expozici také Mezinárodní olympijský výbor, který ještě za jejich života udělil oběma atletům Olympijský řád za propagaci olympijských hodnot. Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout až do 15. listopadu 2022,

Dana i Emil měli velmi rádi zvířata. Po posledním závodu kariéry dokonce dostal fenomenální běžec darem španělského foxteriéra jménem Pedro. V zoo tedy byli častými hosty nejen kvůli blízkosti jejich bydliště.

V nedaleké ulici Nad Kazankou, kde je plejáda vil zajímavých majitelů, je i dům manželů Zátopkových. Z bytu v Jindřišské ulici se do Troji přestěhovali roku 1970, přestože to původně vůbec neměli v plánu. Olympijští vítězové si tu pořídili zarostlý pozemek se zahradní boudou, protože se jim tehdy ještě nezastavěný kout hlavního města velmi líbil. V katastru byl pozemek zanesený jako pastviny, zarostlá džungle byla plná rybízových a ostružinových keřů, akátů a divokých růží, ideální místo, kde se schovat před světem.

Manželé sem jezdili i ve všední dny, rádi také zvali kamarády na opékání buřtů. Trampskou romantiku narušil až dopis od národního výboru, který pozemek změnil na stavební parcelu a pohrozil manželům, že jestli na něm nepostaví dům, tak o něj přijdou. Jenže zahradu mezitím dali do kupy, a tak si na ni zvykli, že se na začátku 60. let rozhodli pustit do stavby. Na místě bývalé chatky, které přezdívali Santo Puelo, vybudovali dům, v jehož sklepě byla finská sauna a kde spolu bydleli dalších třicet let. Dokud Ťopek, jak svému muži Dana Zátopková říkala, nezemřel.

Zpracoval: Ing.Václav Diviš za využití informací ČOV, ČOA