Ve středu, 9. srpna, proběhl v Armádním muzeu v Praze na Žižkově slavnostní křest knih Zdeňka Škody Antverpy 1920: Poprvé na olympijských hrách pod československou vlajkou a Los Angeles 1932: Příběh československé olympijské výpravy.
Křtem provázel Jan Pokorný, známý rozhlasový redaktor a moderátor, v roli řečníků se postupně vystřídali Jiří Kejval, předseda ČOV, Michal Burian (Vojenský historický ústav), Jaroslav Olša Jr. (generální konzul ČR v Los Angeles) a samozřejmě autor obou knih Zdeněk Škoda (sekretář a místopředseda ČOA).
Mezi pozvanými bylo možné zahlédnout představitele ČOV, např. Alexandra Klimenta a Barboru Žehanovou, zástupce redakce sportu ČT, Vladimíra Drbohlava, Jakuba Bažanta, Žanetu Peřinovou a Roberta Zárubu, olympioniky Jana Kůrku, Kateřinu Neumannovou a Jiřího Rohana a také členy OS, Pavla Hladíka a Václava Diviše.
Součástí křtu byla i komentovaná prohlídka výstavy fotografií Karel Novák: malíř sportu, která je zde k vidění do konce srpna.
Obě knihy zaplňují dosud prázdná místa v historii oficiálních publikací z olympijských her. První z nich, Antverpy 1920, připomíná století od první účasti československých sportovců na OH 1920 pod novou státní vlajkou svobodného a suverénního státu. Dozvíme se, jak se nově utvořil Český olympijský výbor, jaká byla naše účast a v jakých sportech a disciplínách se objevili reprezentanti nového státu. Součástí publikace jsou také vzpomínky Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského a šermíře Jaroslava Tučka.
Na textu se podíleli členové Olympsportu Pavel Hladík (atletika, cyklistika a gymnastika) a Radek Jásek (lední hokej a Olympijská filatelie a Hry VII.olympiády 1920).
Druhá kniha, Los Angeles 1932, mapuje den po dni celý průběh cesty našich sedmi olympioniků a čtyř členů doprovodu do dějiště OH v Los Angeles a zpět. Vypráví příběhy cestou na lodi přes oceán a vlakem napříč USA, setkání s krajany v New Yorku, St. Louis, Chicagu, popisuje život v olympijské vesnici a samotné soutěže našich sportovců, a jejich triumfální návrat na Staroměstské náměstí. Kniha vychází z osobních vzpomínek olympioniků a z pozůstalosti tehdejšího vedoucího výpravy Františka Widimského.
Obě knihy přinášejí množství dosud nezveřejněných fotografií, jedná se o unikátní dobové materiály. I to je důvod, proč by neměly chybět v knihovně každého čtenáře, který se zajímá o olympismus a olympijské hry.
Autor textu a fotografií: Radek Jásek